جشنواره ى موسیقى فجر بى توجه به مطالبات منتقدین جشنواره موسیقی فجر براى سومین سال پیاپى در صدد برگزار شدن است.
این بار با توجه به اینکه خودِ متولیان جشنواره ، وزارت ارشاد و معاون هنرى (آقاى مرادخانى)  درباره ى انتشار اساسنامه قول داده بودند و به این قول تا امروز عمل نشده ، به نظر اهالى موسیقى هیچ توجیهى نمى تواند پاسخگوى انتقادها باشد.

متن نامه منتقدین جشنواره موسیقی فجر به وزیر محترم ارشاد:

به نام خدا  

جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی 

با سلام و تقدیم احترام. همواره محل نقد و پرسشگری اصحاب هنر موسیقی بوده است، اما حتما  جشنواره موسیقی فجر با اینکه موضوع عملکرد، به مدیریت این رویداد مهم موسیقایی خانه موسیقی ایران مستحضرید که این انتقادات طی دو دوره گذشته و به واسطه ورود آن هم درست در زمانی که این نهاد به واسطه تخلفات و رفتارهای غیرصنفی، محفلی و جناحی گردانندگانش زیر شدیدترین  ، انتقادات اهالی موسیقی قرار داشت و با تسری همین دیدگاهها به جشنواره موسیقی فجر و ایجاد فضایی غیر شفاف و غیر منطقی ابعاد بسیار وسیعتری به خود گرفتهاست که در صورت بیپاسخ ماندن (کما اینکه تا به امروز چنین بوده) میتواند با بیاعتماد ساختن جامعه موسیقی به این رویداد و متولیان فرهنگی کشور لطمات جبران ناپذیری را برای آینده موسیقی سرزمینمان به همراه داشته باشد. لذا لازم دیدیم تا با ارائه گزارشی کوتاه از تلاشها و اقدامات منتقدان در این خصوص، که تماما از مجاری قانونی و بر طبق اصول حاکم بر یک جامعه مردمسالار و مدنی انجام شده برای بار چندم تلاش نماییم تا بلکه گرهای که سالهاست در کار اهالی موسیقی افتاده و همچنان باقیست به تدبیر و حسن نیت جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، جناب آقای حسینی گشوده گردد. 

 

۱- در شهریور ماه ۱۳۹۴ و دقیقا همزمان با اوج انتقادات به عملکرد خانه موسیقی و تخلفات صنفی و اساسنامهای آن از سوی اهالی موسیقی که از چند ماه پیش از آن شدت گرفته بود و عدم پاسخگویی مسئول آن نهاد، معاونت وقت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خبری عجیب و غیر معمول از قصد خود برای سپردن مدیریت جشنواره بین المللی موسیقی فجر  به خانه موسیقی خبر داد. با اینکه واکنش اهالی موسیقی و رسانه ها معاونت هنری را مجبور به اعلام انصراف از این تصمیم تا پاسخگویی و شفافسازی مدیران خانه نسبت به انتقادات وارده کرد اما ایشان در اقدامی عجیبتر این مسئولیت را به جناب آقای نوربخش، مدیر عامل همان نهاد سپرد، با این توجیه که در این انتصاب شخصیت حقیقی ایشان مورد نظر قرار گرفته و این تصمیم ربطی به شخصیت حقوقی ایشان در خانه موسیقی ندارد. بگذریم که بعدها همین توجیه غیر منطقی نیز رعایت نشد و خانه رسما بسیاری از مسوولیتهای جشنواره را آشکارا بر عهده گرفت و اعتبار و بودجه جشنواره به طرق مختلف وسیله ی مقابله ی گردانندگان خانه موسیقی با منتقدانشان قرار گرفت.

 

۲- این اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای علی مرادخانی باعث گردید تا ۱۳۹ نفر از اهالی موسیقی طی نامه ای  به وزیر محترم وقت جناب آقای علی جنتی از دخالت و جانب داری این وزارتخانه و معاونت هنری آن به نفع جناح و یا گروهی خاص در مساله ای  صنفی انتقاد کرده و خواستار رسیدگی شوند. (این نامه به شماره ۱۲۶۶۱۱ مورخ ۱۶/۹/۱۳۹۴ در دبیرخانه وزارت ثبت شده).

 

۳- با اینکه مقام محترم وزارت وقت جناب آقای جنتی  به سرعت نسبت به این نامه واکنش نشان داده و جناب آقای دکتر مظاهری (مشاور عالی) را جهت پیگیری مسائل معرفی کردند اما با وجود برگزاری جلساتی مشترک نهایتا به محض ارجاع مساله به معونت هنری، علی رغم پیگیری فراوان نمایندگان منتقدان نهایتا تمامی رایزنی ها علی رغم وعده ها بی پاسخ ماند و جشنواره ۹۴ با مدیریت حمیدرضا نوربخش (خانه موسیقی) و به صورتی غیر شفاف و با ایرادات و انتقادات فراوان و بی سابقه ای از سوی جامعه موسیقی برگزار شد.

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

۴- در آذرماه ۱۳۹۵ در پی اعلام ابقای جناب آقای نوربخش به عنوان ریاست جشنواره موسیقی فجر ۹۵ و با توجه به انتقادات فراوانی که به نحوه برگزاری گزینش ها و مسائل مالی دور پیشین مدیریت ایشان شده بود، نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از اهالی موسیقی طی نامه ای سرگشاده به جناب آقای دکتر صالحی امیری وزیر فرهنگ وقت، ضمن برشمردن موارد اصلی مورد اعتراض و انتقاد، نسبت به ادامه این روند بدون شفاف سازی ابهامات دوره گذشته اعتراض کرده و همکاری با این رویداد هنری را تا روشن نشدن چارچوب های مدون و شفاف برای آن خلاف مصالح موسیقی کشور عنوان کردند. پس از گذشت چند روز پر تنش و ایراد اتهاماتی به تهیهکنندگان و امضاکنندگان نامه از سوی برگزار کنندگان جشنواره یا نزدیکان ایشان و معاونت هنری وزارتخانه نهایتا آقای علی مرادخانی در پاسخ به این نامه ضمن اعلام استقبال از انتقادات از ارجاع موضوع به مدیرکل دفتر موسیقی برای رسیدگی خبر داد.

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

۵- هرچند این بار نیز وعده معاون هنری به مانند بارهای پیش علیرغم پیگیری منتقدان تا مدتی محقق نشد اما منتقدان بالاخره توانستند در اوایل دی ماه و طی نشست ضرب اصول و حضور آقای مرادخانی در این جلسه مجددا مساله را در حضور اهالی موسیقی و رسانه مطرح و پیگیری نمایند. در این جلسه معاون محترم امور هنری ضمن تاکید بر رسیدگی سریع، انتخاب آقای نوربخش به ریاست جشنواره را بر خلاف گفته سال گذشته خود (بند ۱ ) ناشی از الزام دولت به  برونسپاری جشنواره و بنا بر شخصیت حقوقی آقای نوربخش به عنوان مدیر عامل خانه موسیقی برشمردند.

 

۶- در پی وعده فوق الذکر معاونت جلساتی بین نمایندگان منتخب امضا کنندگان نامه و مدیران دفتر موسیقی انجام شد و مقرر گردید هرچه سریعتر اساسنامه ای توسط طرفین برای جشنواره موسیقی فجر تدوین و حتما از سال آتی ۱۳۹۶ اجرایی گردد و در اولین قدم پیشنویسی توسط دفتر موسیقی با مشورت از اهالی موسیقی و کارشناسان حقوقی تهیه و به اطلاع منتقدان برسد تا پس از اصلاح نهایی و جمع آوری همه نظرات نهایی شود. پیشنویس اساسنامه در روزهای پایانی سال ۹۵ توسط دفتر موسیقی برای نمایندگان منتقدان ارسال گردید و از آنجا که این متن نتوانست حداقل انتظارات منتقدان را برآورده سازد این گروه ضمن نظر سنجی از اعضا و بهره گیری از تجارب حقوقدانان نهایتا با انتخاب هیاتی برای نگارش اساسنامه، متنی کامل از اساسنامه را با رعایت موارد حقوقی، صنفی و هنری، همچنین پیش بینی راهکارهایی برای نظارت جامعه موسیقی و ابهام زدایی از روند اجرا تهیه و پس از تایید اعضای گروه منتقدین در اردیبهشت ماه ۱۳۹۶ به دفتر موسیقی ارسال کردند.

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

۷- جشنواره سال ۹۵ نیز به مانند دور قبل با کاستی ها و ابهامات فراوان برگزار شد و همانگونه که انتظار می رفت با انتقادات و اعتراضات فراوانی نیز همراه گشت. مدیر جشنواره نیز علیرغم تاکیدهای پیش از هر دوره بر شفافیت در روند جشنواره و وعده بر تشکیل اتاق شیشه ای نه تنها دعوت میزبانان جلسه نقد و بررسی جشنواره سال ۹۴ با حضور اهالی موسیقی و رسانه را بی پاسخ گذاشت و تنها به ارائه گزارشی ناقص، مبهم و ناکارآمد پس از گذشت چند ماه از پایان جشنواره آن هم در حضور نمایندگان رسانه هایی گزینش شده اکتفا کردند، اما متاسفانه همین حداقل هم در مورد جشنواره سال ۹۵ هیچگاه اتفاق نیفتاد.

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

۸- در بینابین فرآیند گفته شده در دو بند پیش و در بهمن ماه ۱۳۹۵ جلسه ای نیز به دعوت آقای دکتر حیدریان مشاور عالی وقت جناب آقای دکتر صالحی امیری با حضور برخی منتقدان خانه موسیقی و جشنواره  با حضور مدیرکل دفتر موسیقی تشکیل شد. در این جلسه منتقدان نسبت به اعلام انتصاب مجدد آقای نوربخش به ریاست جشنواره بعدی از سوی معاونت هنری برای بار سوم در اختتامیه جشنواره سال وعده های وزارت فرهنگ مبنی بر تهیه سریع و عمل بر اساس اساسنامه در دست تهیه دانستند. در این خصوص جناب حیدریان از یک طرف ابقا یا برکناری مدیریت جشنواره را منوط به تهیه اساسنامه و محتوای آن دانستند و و از سوی دیگر جناب آقای طالبی را مامور پیگیری این مهم و گزارش نتیجه مستقیما به دفتر وزیر قرار دادند. متن اساسنامه همانطور که در بندهای پیش اشاره شد در اردیبهشت ۹۶ تهیه و به دفتر موسیقی ارسال شد که متاسفانه تا به امروزهیچ اقدام و  پاسخی را از سوی مسئولین در پی نداشته است .

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

جناب آقای وزیر، ارائه این گزارش به این قصد است که شما را در جریان روند مسائل گذشته در وزارتخانه در ارتباط با موضوعات  طی صدارت سه وزیر فرهنگ ، صنفی موسیقی و موضع غیر شفاف و جانبدارانه معاونت وقت امور هنری وزارتخانه متبوع جنابعالی در پشتیبانی از گروهی کوچک اما تمامیت خواه و به تبع آن دوقطبی ساختن و تقابل اهالی جامعه موسیقی قرار دهیم و امیدواریم  نگاه ، به کناره گرفتن معاونت امور هنری پیشین به چشم دلیلی بر عدم پاسخگویی و رفع مسئولیت از ایشان و مدیران مربوطه نشود. ما نیز در نهایت احترام به جنابعالی و معاونت محترم امور هنری، به نمایندگی از طیف بزرگی از جامعه موسیقی مجددا با تاکید بر مواضع سال گذشته مان مبنی بر به رسمیت نشناختن جشنواره موسیقی فجر تا زمان تبیین و اعلام و عمل به چارچوبی  امیدواریم در دوران مسئولیت جنابعالی شاهد تغییرات ، مشخص و مطابق بر اصول عادلانه و منطبق با موازین هنری و صنفی مثبتی در اصلاح مناسبات میان وزارتخانه و نهادهای صنفی موسیقی و به تبع آن جشنواره موسیقی فجر به نفع تمامی جامعه موسیقی و اعتلای فرهنگ کشور باشیم.

منتقدین جشنواره موسیقی فجر

امضا: نمایندگان منتقدان و هیات منتخب تهیه و تدوین اساسنامه جشنواره موسیقی فجر

پیروز ارجمند

کیوان ساکت   

میدیا فرج نژاد

کیوان فرزین   

سید مهدی قادری

علی قمصری

منتقدین جشنواره موسیقی فجر