تالار وحدت هفتم آذرماه میزبان اصحاب رسانه بود. این نشست خبری پیرامون کنسرت گروه ایده به خوانندگی علی تفرشی برپا شد. 

تفرشی از سال ۹۰ عضو شورای ارشاد است و در مورد فعالیت خود در این شورا گفت: چندین کارشناس در این شورا حضور دارند که آثار را از لحاظ فنی بررسی می کنند. از من دعوت شد در این شورا فعالیت کنم و از آن جایی که حس کردم می تواند حضورم موثر باشد همچنان در حال فعالیت در این شورا هستم.

تفرشی در مورد بازار موسیقی اکنون گفت: جامعه موسیقی دچار موسیقی زودگذر شده است و برگرفته از موسیقی ترک، عرب و یونانی است و ملودی ایرانی خیلی کمتر شنیده می شود. موسیقی مرز نمی شناسد، من به شخصه هر ژانر موسیقی را گوش می دهم و معتقدم هر سبکی مخاطبان خودش را پیدا خواهد کرد و ما می دانیم کار بسیار سختی برای جذب مخاطب پیش رو داریم. 

تفرشی در مورد دلیلش برای اجرای کنسرت گفت: من هیچ وقت دغدغه ی مالی نداشته و منبع درآمدم موسیقی نبوده است و پس از ۹ سال هدفم از برگزاری کنسرت چشم داشت مالی نبوده است. علاقه و انگیزه ای که نسبت به موسیقی سنتی و تلفیقی داشتم باعث شده کار کنم و در سال های اول فضا را مناسب نمی دیدم.

تفرشی در مورد قطعات گفت: تمام آهنگسازی کارها  برعهده ی خودم است و از سازهای سنتی مانند کمانچه، قانون، عود، دف، تنبک و همچنین از سازهای گیتار باس، گیتار الکتریک، ساکسیفون، پیانو و درامز استفاده شده است.

تفرشی در مورد فعالیت های خود در سال های گذشته گفت: من ۹ سال اجراهای مختلف داشتم و اینگونه نبوده که روی صحنه نرفته  اما اجرای مستقل نداشته ام، بیشتر وقت من را فعالیت در شورای ارشاد پر کرده است. سیاست موسیقی در ایران به این گونه است که همه می توانند کار کنند و هر نوع موسیقی را اجرا کنند و فضا باز می باشد، شورا در حقیقت کارش این است که آثار را از لحاظ ایرادهای احتمالی بررسی کند و تنها یک شخص نمی تواند مانع سبکی از موسیقی شود و شورا آثار را بر اساس معیارهای فنی پیگیری می کند. تنها کاری که می توان برای موسیقی انجام داد آموزش صحیح موسیقی است. موسیقی یک هنر و یک علم است می توان این اصول را یاد گرفت و بر اساس هنر و خلاقیت ذاتی که در هر فرد می باشد می توان اثری را خلق کرد. خلق کردن اثر به ذات کار سختی است و باید ابتدا آموزش صحیح دید و موسیقی ایرانی را خوب شناخت و با ردیف ها و سازهای ایرانی را آشنایی داشت. به نطر من باید انواع سبک های موسیقی در جامعه باشد تا بتواند از بین سبک ها موسیقی موردعلاقه ی خود را انتخاب کند و متاسفانه در ایران همچین امکانی وجود ندارد و مخاطب در جامعه مجبور است دراین شرایط تنها سبک ارائه شده را انتخاب کند و مخاطب امروزی صدای خواننده و کلام را انتخاب نمی کند بلکه تنها موسیقی های بازار را می شنود و حق انتخاب آنچنانی ندارد. تعجب آور است که یک خواننده یک شبه ظهور پیدا میکند و معتبرترین سالن را برای کنسرت رزرو می کند و در روز اول تمامی بلیط ها به فروش می رسد. کنسرت چیز دیگری جز سرگرمی است، هدف و رسالت موسیقی این است که قطعه ای که شنیده می شود مخاطب از آن برداشتی داشته باشد.

تفرشی در مورد شکل گیری گروه گفت: هسته مرکزی یک گروه، تفکر یک گروه است و بارها نوازندگان این گروه تغییر کرده اند و از ابتدا قرار نبود گروه ثابت داشته باشیم گروه ایده تفکرش این است که یک ایده ی موسیقی ایرانی جدید داشته باشیم و هارمونی های استفاده شده برگرفته از موسیقی پاپ، جز، راک هستند و تلفیقی از چند نوع موسیقی است.

کنسرت گروه ایده در تاریخ ۱۵ آذر در تالار وحدت برگزار خواهد شد.

 

 

نویسنده: سپیده ثابتی

عکاس: کیمیا دشتی