بخش آخر گفت و گوی اختصاصی و مفصل “آرش حسینی” با ساز و قلم

“آرش حسینی” نزدیک ترین دوست و مدیر رسانه ای محسن یگانه در گفت و گویی اختصاصی و مفصل با ساز و قلم به تمامی سوالات هواداران این هنرمند پاسخ داد.
در بخش دوم این گفت و گو میخوانید:

حجم کنسرت های پیش رو با جلسه ای که تشکیل شد به نسبت آن چیز که قبلا برنامه ریزی شده بود قطعا کمتر خواهد شد/مساله توهین هاییست که به هوادار محسن یگانه می شود/محسن سادگی را در لباس پوشیدنش خیلی دوست دارد/من و محسن حتی یک بار هم با هم جنگ و جدالی نداشتیم/جنس صدای محسن چاوشی همینی هست که می شنوید/آرامش ذهنی طرفداران یگانه و چاوشی همیشه برایم مهم بوده../تلاش برای دیده شدن سم کانون های هواداریست/حساب “وقتی رفتی” برای من همیشه با بقیه قطعات محسن فرق دارد.

در سال گذشته طبق برآورد سایت رزرو بلیط ایران کنسرت محسن یگانه، محمد علیزاده و حامد همایون بیشترین اجرا را در سطح کشور داشتند. از آنجایی که این مسئله امسال ظاهرا برای سلامتی محسن یگانه خطر ساز شده امکان دارد که سال ۹۶ از این نظر کم کار تر شود؟

وضعیت سلامتی محسن الانی که مصاحبه می کنم کامل مشخص نیست. چون نیاز به بررسی های تخصصی تری داشت اما به تعطیلات نوروزی برخوردیم، بله حجم کنسرت های پیش رو با جلسه ای که تشکیل شد به نسبت آن چیز که قبلا برنامه ریزی شده بود قطعا کمتر خواهد شد، تکرار می کنم “به نسبت آن چیز که قبلا برنامه ریزی شده بود” … این را می گویم که با اعلام هر کنسرت دوستانی که نگران ایشان هستند نگویند هِح باز هم که کنسرت (خنده)! کنسرت خواهد بود، تهران، شهرستان، اما کنترل شده تر..
مشکلی که برای حنجره ایشان پیش آمده چقدر جدی هست؟

مشکلی که پیش آمد صرفا به جهت تعداد بالای اجراهای زنده نبود، ایشان بعد از اجراهای آلمان به ایران که آمد سرما خورد، ظاهرا آنطور که باید مراقبت نکرد.. در وضعیتی که سیستم کلی بدن به واسطه سرماخوردگی اش ضعیف بود به حنجره هم فشار آورد و نتیجه شد این..

اما هواداران محسن یگانه نگران سلامتی ایشان هستند، پیغامتان برای آنها چیست؟

نگرانی هواداران را با تمام وجود درک میکنم، خودش هم همینطور، اما خواهش میکنم وقتی خودش می گوید خوبم و مراقبم تا این حد موج منفی به سمتش پرتاب نکنند، گاها ابراز نگرانی ها تا حدِ نصیحت های آنچنانی و سرکوفت پیش میرود! جالب نیست.. بعضی ها همین الان منتظرند اتفاقی برای او بیفتد و بگویند دیدید گفتیم، گوش نکردید! او تحت کنترل پزشک و مراقب است! ما باید به او و تعهدی که نسبت به سلامتی اش دارد اعتماد کنیم، از هزار و یک روش برای بیان احساسات که نگرانی هم یکی از آنهاست بدترینش را انتخاب نکنیم، طوری نشود که طرف مقابل به ناچار خودش رو قایم کند…

کمی مصاحبه را به سمت حواشی که این روزها کم و بیش از گوشه کنار می شنویم ببریم. یکی از ترانه سراهایی که ظاهرا شدیدا با محسن یگانه و طرفدارانشان مشکل دارند هرچند مدت یک بار با حضور در یک برنامه تلویزیونی انتقاد شخصی خودشان را مطرح می کنند. یک بار هم شما را به سمت و سو دادن به طرفداران و هجوم بردن به صفحه مجازیشان متهم کردند که البته تا الان با سکوت شما و آقای یگانه روبرو شدند. در این مورد و البته سکوتتان می گویید؟
چرا فکر می کنید این موضوع نیاز به جواب دادن دارد؟!

این فرد از هر موقعیتی برای تخریب محسن یگانه و حتی شما استفاده میکند، این نیاز به جواب ندارد؟

بنده این را صادقانه خدمت شما عرض می کنم، که این موضوع حتی ارزش فکر کردن هم ندارد، چه برسد به جواب دادن.. هستم که حرف بزنیم، قبول، اما باور کنید نه محسن یگانه وقت درگیر شدن با این موضوعات سطحی را دارد و نه بنده بیننده برنامه های صدا و سیما هستم، باور کنید خیلی از افرادی که الان این مصاحبه را میخوانند نمیدانند من و شما در مورد چه موضوعی در حال بحثیم، در عصری زندگی می کنیم که حتی “چطوری قشنگم” یا “عشقا چطورین” گفتن های عزیزانی در اینستاگرام بیشتر از برنامه های صدا و سیما بیننده دارد (خنده)..

بی توجهی شما یا بهتر بگویم روی صحبت شما به انتقادهای این فرد نسبت به ترانه های محسن یگانه است یا حواشی که ایجاد می کند؟

نه موضع ما که در برابر انتقاد مشخص است!
انتقاد حق همه است.
اصلا بخشی از وجود من آنجایی معنی پیدا می کند که انتقادها را جمع آوری می کنم و به محسن انتقال می دهم..
از این واضح تر؟!
یادم است یک زمانی محسن کامنتی در صفحه اش گذاشت که: “این کامنت هایی که کمی سطحی هستند را فعلا کم کنید تا بتوانم کامنت های مفید و انتقادها را بخوانم که به درد کارم می خورد..”
این کامنت هنوز موجود است!..
مساله ما این حد فاصله گرفتن از اخلاق است، مساله چراییه تحریک هواداران است، مساله اصلا نقد نیست، مشکل قلقلکهاییست که نفس تو را میدهد تا تخریب کنی و اسمش را بگذاری نقد، مساله توهین هاییست که به هوادار محسن یگانه می شود و برعکسش تبلیغ می شود.

این فرد مدعی است که هواداران محسن یگانه به ایشان توهین می کنند و خط و خطوط این توهین ها را شما و محسن یگانه داده اید!

(خنده) عجب…! بگذارید دو موضوع را بیان کنم،
موضوع اول: من زمانی که ١٨،١٩ سالم بود با سن و تجربه در حد صفرم به هواداران محسن مدام تاکید میکردم که در مسیر هواداریشان گزینه توهین را انتخاب نکنند.. به هیچ بهانه ای.. آنها این جمله من را خوب به یاد دارند: “نشانه ی آدمی که کلامش منطق ندارد و قدرت استدلالش پایین است این است که توهین و تحقیر می کند، یعنی از نظر ذهنی در تنگنا قرار میگیرد و ذهنش را اینگونه تخلیه می کند، حواستان باشد که از دور چه شکلی به نظر می آیید” .. من این جمله را با لحن و بیان های مختلف تا این سن به دنبال خودم کشانده ام، کامنتهای من در صفحه اینستاگرامم هست، این که چقدر تاکید میکنم لشگر کشی به پیج این و آن، توهین و تحقیر ممنوع، بارها در کانال تلگرام این تذکر را پست کرده ام، سر بزنید و ببینید…

موضوع دوم:
یک زمانی دو سه نفر که مدعی بودند هوادار محسن یگانه هستند به بنده دایرکت میدادند که ما به اشتباه در صفحه محسن بلاک شده ایم، ما هوادار او هستیم، لطفا ما را آنبلاک کنید (چون ادمین اینستاگرام او هستم)
اسم ها را به محسن دادم و گفتم موضوع چیست؟! گفت “نه آنبلاک نکن، توی پیج من به هوای هواداری از من به خواننده های دیگر توهین می کنند، هر وقت دیدی هواداری دارد به دیگران توهین می کند بلاک کن، این کارها اسمش هواداری نیست…”
حالا موضوع اول و دوم را با هم جمع کنید، حاصل چیست؟!!.. هر چه که هست مچاله کنید و داخل سطل آشغال بیندازید، زیرا رسانه دست دیگران است، ما هر چه بگوییم به پای خرج های میلیونی عزیزان نمیرسد..

شما درباره ایشان در صفحه اینستاگرامتان مطلبی گذاشتید؟!

در مورد شخص مورد نظرتان؟! خیر..
مدتی بود که در صفحه ام مدام کامنت می گرفتم که چرا محسن دعوت فلان برنامه را قبول نکرده و باز هم به صدا و سیما نرفته است؟ .. توضیح می دادم و می گذشت.. سپس مدام کامنت می گرفتم که مجری همان برنامه آمده و گفته که محسن یگانه کاش آهنگ حباب را خودش هم گوش بدهد! طعنه ای به این معنی که تو خودت همان سوژه ی آهنگ حبابی! بعد گفتم که مهم نیست، اشکالی ندارد اهمیت ندهید، میگذرد.. بعد دیدم که می گویند این مجری برای فلان شبکه است، وب سایت آن شبکه مطلبی گذاشته با این عنوان: دانلود فلان آهنگ از “زنده یاد” محسن یگانه !
وقتی که این تیتر را دیدم دیگر نیاز بود بررسی کنم که داستان چیست، قدم به قدم این کارها برایم آشنا بود، متاسفانه من با حال و هوای فکری آنهایی که این سناریوها را برای تحریک جمع ها مینویسند آشنام، به چشم دیده ام، به چشم…! من این طرف ماجرا را حفظم،

اما آن طرف داستان چه کسانی نشسته اند؟ هوادارند، دل دارند، عشق و علاقه آنها محسن یگانست، بعضی ها در افکارشان او را صبح تا شب قدم میزنند، فاصله شب تا صبحشان با رویای ایشان می گذرد، طبیعتا تحمل این بازی ها را ندارند، از ما توقع واکنش دارند، بنابراین من یک مطلب در صفحه ام نوشتم و اصلا به اسم کسی یا برنامه ای یا شبکه ای اشاره نکردم.. فقط توضیح دادم که این داستان ها داستان های تکراری است که پیش می آید. از چگونگی اتفاقات رسانه ای که برای محسن افتاده بود یک خلاصه نوشتم که در آن اسم از کسی نبردم چون اصلا نمی شناختم که اسم ببرم، باور کنید همین الان هم احتیاج دارم به من یادآوری کنید اسم این عزیزدل چیست!

کمی بالاتر گفتید “مساله توهین هاییست که به هوادار محسن یگانه می شود” یعنی هواداران محسن تا به حال توهین نکرده اند؟ ضمن این که لطفا در مورد توهین هایی که به آنها شده هم توضیح دهید.

بدون هیچ شکی افرادی به اسم هواداری از محسن یگانه به آن فرد توهین کرده اند، باور بفرمایید من ندیده ام چون آدرس صفحه ایشان را بلد نیستم، اما مطمئنم این اتفاق افتاده، چون هوادار محسن با من در ارتباط است، و به من اطلاع دادند که عده ای عصبی شده اند و دارند کامنتهای نامناسبی میگذارند، همانطوری که اسکرین شات از دایرکت و کامنتهای تحریک آمیز و تحقیرهای آن بنده خدای صدا و سیمایی را نیز به دست من می رساندند.

خب لطفا همین جمله آخر صحبتهایتان را توضیح دهید.

از دید شما این که یه نفر به هواداران هنرمند مملکت بگوید “یک مشت بچه مدرسه ای” اسمش توهین نیست؟ تحقیر هم نیست؟ “بی سوادها” چی؟!.. یا این که “این محسن یگانه ای که برا شما اینه را ما گنده کردیم و به فلان کنسرت آوردیم و….” در شان یک فرد رسانه ای است؟ بعد انتظار دارید با وجود همچین شخصیت های فاخری بیننده های صدا و سیما از جمعیتی که برای تماشای اجرای زنده وحید خزایی گرد هم آمدند بیشتر باشد ؟ (خنده) ..
وقتی که انقدر وقت میگذارند تا عده ای علاقمند محسن یگانه را عصبی کنند، وقتی به هوادار ٣٠ ساله، ٢۵ ساله، ۴٧ ساله، ٢٠ ساله ما که فعالند و به اسم آنها را می شناسیم سر جمع میگویند بچه مدرسه ای، وقتی اصلا مدرسه رفتن را نشانه کم عقلی و کم ارزشی می دانند، جای حرف هم می ماند؟!
خود این آقا اگر یک زمانی ترانه سرای بزرگی بشود و به معروفیت برسد، آیا به هواداران زیر ١٨ سال خود کارتِ عدم صلاحیت هواداری می دهد؟ یا گربه دستش به گوشت نمیرسه میگه پیف پیف بو میده؟! ماجرا چیه؟..
میشه دیگه این سوال بسه؟ زخم شد موضوع (خنده)

عده ای از منتقدین و اهالی رسانه اعتقاد دارند که محسن یگانه از بعد از مصاحبه ی نوروزی که در شبکه ی سه با فرزاد حسنی داشت با تلویزیون قهر کرد! این موضوع صحت دارد؟

اینطور می توانم بگویم که از همان زمان تصمیم گرفت مصاحبه تلویزیونی نداشته باشد و تا الان هم روی این تصمیم مانده است.

همین منتقدین بارها از اینکه محسن تمامی پروسه های تولید قطعاتش را خودش طی می کند و همکاری چشمگیری در زمینه ترانه و ملودی و تنظیم با هنرمندان دیگر ندارد انتقاد کردند. در این زمینه حرف و حدیث زیاد است.این خواست خود محسن یگانه است یا اتفاقی بوده؟

خواست خودش بوده و برای آن فکر کرده است.
او به اندازه نیازش همکاری داشته و دارد، در مورد تنظیم این همکاری ها قطعا گسترده تر هم خواهد شد. البته فراموش نکنید اغلب قطعات هیت شده اش را خودش تنظیم کرده است (سکوت،نباشی،آی خدا،درکم کن،کی جای من اومد،بهت قول میدم و ….) او باید همکاری داشته باشد اما توانایی های خودش را هم نمی توان نادیده گرفت، به خصوص از لحاظ حسی..

در مورد بخش ترانه چی؟

در مورد ترانه بحث مفصل است،
او که مشکل هزینه کردن برای کارهایش را ندارد!! یادم هست ایشان برای آلبوم نگاه ۴۵ میلیون تومان از جیبش داد تا بسته بندی آلبوم با همان کیفیتی که مد نظرش هست همراه با دفترچه اشعار در اختیار هوادارانش قرار بگیرد، انقدر از این خرج ها میکند که اگر لیست کنم شوکه خواهید شد، پس او آدمی است که راحت برای کارش خرج میکند.

پس چرا فقط از ترانه های خودش استفاده می کند؟

محسن افکار خاص خودش را دارد و برای قطعاتی که منتشر می کند یک قشر وسیع را هدف گرفته است، اینطور نیست که ایشان نتواند ترانه های عمیق بگوید یا راحت تر بگویم با کلمات قلنبه سلنبه و تعابیر آنچنانی داستانش را تعریف کند! یا نداند که اگر فلان ترانه سنگین را انتخاب کند می گویند وای چه حرفی زده، واویلا چه آدم متفکری!
گرفتن ترانه از ترانه سراها برای محسن یگانه که اصولا کارش ملودی ساختن است آسانترین کار ممکن است، اما مهم این است که تو برای کارت چه فکر و هدفی داری، که خب محسن دوست دارد برای حرفی که می خواهد بزند آن دایره لغاتی که صلاح میداند و به اندازه کافی هضمشان راحت است را کنار یک سری اصطلاحات و تعابیر دلی قرار دهد و به شنونده منتقل کند و بگوید که این حرف امروز من است، با همین ادبیاتی که لمسش برای تو که شنونده منی هم سخت نیست.. این فکری است که تا الان داشته و می تواند تغییر کند، بنده نه در مورد درستی یا غلطی این فکر بلکه درمورد علل این روند توضیح می دهم.
شعر و ترانه های اصولی و سنگین زیادی از محسن در خانه و یا دفتر کارش دیده ام که ترجیح می دهد حداقل برای الان موسیقی اش از آنها استفاده نکند.
من از نوجوانی آدم ادبیاتی ای بودم و هستم، مثلا کنکور هم ادبیات را ٩۶ درصد زدم، در کنار فیزیک منفی ١ درصد (خنده) از دید من یگانه از این لحاظ ذاتا فوق العاده است یعنی یک استعداد ویژه در زمینه شعر و ترانه به حساب می آید، اگر یک جاهایی به واسطه فکری که برای ملودی اش دارد وزن را نمی خواهد رعایت کند یا یک جاهایی سیلاب ها را منظم نمیچیند، همه ی اینها را طبیعت موسیقی پاپ میداند، اراده کند می تواند ورق را برای شما برگرداند یعنی به شما ترانه ای بدهد که به سختی بتوانید باور کنید این را همین محسن یگانه ای گفته که ترانه “دوستت دارم” را نوشته است.. خودتان ترانه دیوار یا بیت آخر را کنار دوستت دارم یا هوایی شدی قرار دهید، متوجه عرض بنده میشوید..
فراموش نکنید، ایشان نویسنده یک کتاب شعر نیست، سازنده و خواننده موسیقی پاپیولار مملکت است !

آیا در آینده محسن در زمینه ترانه همکاری خواهد کرد؟

اصلا بعید نیست! هیچ سد محکمی وجود ندارد که حالا بگوییم نه محسن یگانه خود رای است و به هیچ عنوان تن به این کار نمی دهد، نه اینطور نیست… او آن چیز که برایش فکر کرده بود را تا اینجا پیش برده است، همین ترانه هایی که بعضی ها از آن ایراد میگیرند دلهای بیشماری را تکان داده، خیلی ها را اشکی و خیلی ها را شاد کرده، خیلی ها را عاشق کرده و خیلی ها را به زندگی پس از شکست عشقی برگردانده.. او بلد است حرف دل مخاطبانش را بزند، جوری بزند به هدف که کامنتهایش مدام این باشد: انگار این ترانه را از زبان من نوشته ای..
این ها را منی دارم برای شما میگویم که سلیقه شخصی ام ترانه های به مراتب عمیق تر است، خیالتان راحت..
اما فکر او را توضیح دادم، و به طبع دست آوردهایش را…

محسن یگانه طی این سال ها تغییر کرد؟چون خیلی ها معتقدند که محسن مدتی است که محافظ کار تر شده و دیگر محسن یگانه ی ۴ سال پیش نیست!

محافظ کار از چه بابت؟

به نظر می رسد که دیگر ریسک نمی کند یا ترجیح می دهد در یک خط مشی که جا افتاده با اسم و برند خاص خودش پیش برود به فکر تغییر حتی خیلی کم هم نیست شاید چون فکر می کند جواب خودش را گرفته!

قطعا محسن یگانه پخته تر شده و الان آدم مراقب تری است ولی اینکه بخواهد مدام یک روند را طی کند نه قطعا محسن آدم خلاقی است و به یک خط مشی که به تکرار بیفتد قناعت نمی کند، ولی در کل بیشتر مراقب است. چه مراقب اتفاقات خوبی که برایش می افتد و چه اتفاقات بدی که نمی افتند!

علت دیر به دیر پخش شدن تک آهنگ ها اختلاف نظر طرفدارها برای ترانه و ملودی و تنظیم و وکال است یا وسواس شخصی محسن یگانه؟

علت ثابتی ندارد که بگوییم فقط به این علت، قطعا وسواس در جزییات آنچنان نه، ولی وسواس تصمیم گیری برای محسن ایجاد شده است، عده ای از مخاطبانش او را مجاب کردند به سخت گیری بیش از حد و این را نمی توانم تکذیب کنم..
یک موقع هم روند عادی است، و دارد قطعه ای را جلو می برد که یک ایده به ذهنش می رسد و تصمیم می گیرد وسط کار بگوید الان این نه! بگذار اینکه به ذهنم رسیده را پیش ببرم که خب قطعا یک وقفه ای می اندازد.
چیزی که می توانم بگویم این است که محسن به هیچ عنوان آدم تنبلی نیست و از صبح که بلند می شود کار می کند تا شب و تفریحاتش خیلی کم است، او حتی بیش از حد استاندارد خود را درگیر کار کردن کرده است.

پروژه ی تیتراژ ماه عسل بعد از ۱۰ سال به چه صورتی اتفاق افتاد؟
داستان داستان طولانی است که ترجیح می دهم من به آن مفصلی توضیح ندهم و اگر ایشان خودش مصاحبه ای داشت توضیح بدهد، فقط اینکه در کمترین زمان ممکن که حداقل با عقل من جور در نمی آمد محسن سعی کرد که به ماجرای تیتراژ این برنامه کمک کند.

ترک پا به پای تو با دو ورژن الکتریک و اکوستیک پخش شد!این موضوع فکر میکنم برای اولین بار اتفاق افتاد.
ایده ی این اتفاق که خیلی هم ازش استقبال شد چطوری به ذهن محسن رسید؟

ورژن اصلی پا به پای تو هاوس بود، یک سال پیش تنظیم شده بود و یک دموی ١۴ ثانیه ای از آن پخش شد، که واکنش هواداران به آن مثبت بود.. آن زمان ترانه و ملودی کاملی نداشت..
چند وقت پیش زمانی که تصمیم گرفت این قطعه را کامل کند داشتیم در مورد ترانه و ملودی اش صحبت می کردیم که گیتار را برداشت تا ملودی را تکمیل کند، آهنگ را با گیتار زد و جرقه همانجا زده شد، گفتم چه حس خوبی دارد، گفت میتوانیم یک ورژن هم گیتار پخش کنیم، با توجه به این که هوادارانش او را با گیتارش می شناسند و در گذشته های دور هم از او اینگونه قطعات گیتاری را شنیده اند مصمم شد که این آهنگ دو ورژن داشته باشد… به همین سادگی…

برنامه ای برای برگزاری کنسرتی با اجرای قطعات قدیمی دارید؟

نه فعلا برنامه ریزی برایش نشده است.

در مورد انتقاد هایی که به استایل لباس پوشیدن محسن یگانه می شود می شود توضیح دهید؟

میفهمم، آنها انتقاد میکنند چون میدانند محسن یگانه چهره و قد و قواره اش جون می دهد برای تیپ های آنچنانی، حق هم دارند، من در این مورد فقط می توانم بگویم که محسن سادگی را در لباس پوشیدنش خیلی دوست دارد..

برنامه ی مشخصی در سال ۹۶ برای پخش آلبوم دارید؟

فکر خود محسن این است که امسال روی آلبوم کار کند، از طرفی دو سه تک آهنگ خیلی خوب هم در دست دارد، باید انتخاب کند، که آیا این ها را کنار کار روی آلبوم پخش کند، پخش اینگونه آهنگها را ادامه دهد و فعلا آلبوم را جدی نگیرد یا که این قطعات را هم داخل آلبوم قرار دهد و همه تمرکزش بشود آلبوم… حتما اگر تصمیم محکمی گرفته شود با هواداران در میان می گذاریم، فعلا باید صبر کرد..

 در تمام این سالها همکاری با محسن به اختلاف نظر یا مشکل جدی رسیدید؟

مشکل جدی اصلا! بزنید به تخته (خنده)
ما حتی یک بار هم با هم جنگ و جدالی نداشتیم.
اینکه نظرات مختلفی داشته باشیم بله، خیلی خوب است، یه وقتایی از ته دل میخندیم و با هم مخالفت میکنیم، در و دیوار پوکر فیس می شوند (خنده) حال می دهد، در موردش حسابی صحبت می کنیم و گاهی حس میکنم داریم با افکار هم کشتی میگیریم و حس خوبیست، ولی خب مشترکاتمان اینقدر زیاد هست که این همه سال با هم پیش رفته ایم.. ضمن این که در اوج رفاقت احترامِ ایشان برای من همیشه واجب بوده و تا پنجاه سال بعد هم خواهد بود.

به نظر شما و با توجه به اینکه محسن یگانه یک برهه از زمان کاری اش را با محسن چاوشی همکاری داشته، شایعاتی که این روزها درمورد دستگاهی بودن صدای چاوشی مطرح می شود چه قدر صحت دارد؟اصلا امکان افتادن همچین اتفاقی هست؟

قبل از این که این حاشیه ها به واسطه ی صحبت های شهرام آذر مطرح شود محسن چند سال پیش با این که رابطه ای بینشان وجود نداشت در وبلاگ جاست یگانه به هوادارانش گفت که جنس صدای محسن چاوشی را به کل کل های هواداری نکشانند و توضیح داد که هر دو کنار هم کار می کردند و یک روند برای ضبط صدای هردو طی می شد و تقلب نرم افزاری در جنس صدای محسن چاوشی نیست، صدای او همین است!
همین..
یک زمانی ممکن است زیاده روی هایی در ماجرای مسترِ وکال به وجود آید، ولی جنس صدای محسن چاوشی همینی هست که میشنوید با همان خش و زخم خاصی که یک عده میتوانند دوستش داشته باشند یک عده میتوانند دوستش نداشته باشند، ولی طبیعتا کسی حق قضاوت بی اطلاع ندارد.. شهرام آذر موزیسین بزرگ و کار بلدی است، به او علاقه دارم اما یاد گرفتم که هیچ آدمی را کاملا سفید و کاملا سیاه نبینم..
اشتباه کردن جزئی از زندگی همه ماست و ما جایی برنده ی اشتباهاتمان می شویم که بپذیریم و عذرخواهی کنیم.. ضمن این که از دید من وقتی ما یک فردِ غایبِ شناخته شده رو پیش چشم میلیونها نفر انقد راحت زیر سوال میبریم و در واقع خراب میکنیم یک اقدام غیر اخلاقی و دور از انصاف انجام داده ایم.
بنده صدای محسن چاوشی را از نزدیک شنیده ام، صدایی که می شنوید از حنجره خود ایشان خارج میشود…

درمورد ارتباط محسن یگانه و محسن چاوشی حرف و حدیث زیاد است..میدانم که هم شما هم محسن یگانه و هم محسن چاوشی تا به حال در مقابل رسانه ای شدن این مسئله مقاومت کرده اید اما می شود این سکوت در نهایت همینجا و در همین گفت و گو شکسته شود؟

فقط میتوانم بگویم هر دو بدون هیچ جنجال و اتفاق عجیبی مشغول کار و مسیر خود شدند. خیلی جاها داستان های غیرواقعی از محسن ها خوانده ام، در مورد تمام مراحل همکاری و دوریشان، حتی شروع همکاریشان، مصاحبه های ظاهراً ساختگی که با حقیقت فرسنگ ها فاصله دارد، البته طبیعی است، خیلی ها اصل ماجرای این دو عزیز را نمی دانند. نمیخواهم توضیح بدهم، آرامش ذهنی طرفداران یگانه و چاوشی همیشه برایم مهم بوده..طی این سالها تعداد زیادی از طرفداران متعصب محسن چاووشی از صمیمی ترین رفقای اینترنتی بنده شده اند، خنده های بلندمان با هم بوده، بارها غصه ی همدیگه را خورده ایم و جویای حال همدیگه شده ایم، دوست ندارم وارد جزییات این داستان بشوم.. چه کاری است؟ ماشاالله هر دو موفقند، چی از این بهتر.. حداقل در مورد خودم میتوانم بگویم وقتی هر دو اوج میگیرند حال گوش هایم عالی می شود..
باید از موسیقی لذت برد، انقدر همه چیز را استقلال پرسپولیس نکنیم..

رابطه ی محسن با فرزاد فرزین چگونه است؟
محسن و فرزاد فرزین با هم مشکلی ندارند، دلخوری های کوچکی بود که رفع شد، آنها با هم خوبند…

ارتباط محسن با طرفدارانش تا یکی دوسال پیش خیلی نزدیک و صمیمانه بود، به نظر می رسد او در این زمینه هم محافظه کار تر شده، قبول دارید؟

در این که او آدم خونگرمی است شکی نیست، این که او طرفدارانش را عمیقا دوست دارد جای بحثی ندارد، اما باید ببینید صمیمیت، نزدیکی و برخوردهای رفاقتانه چه پیامدهایی دارد.. چه از دید دیگرانی که طرفدار نیستند و چه طرفدارانش.. او خیلی مقاومت کرد که جو صمیمانه به هم نخورد، خدا رو شکر هنوز هم نخورده، نخواهد خورد چون او ذاتا همینی هست که می بینید، در کنسرت ها و برخوردهای مستقیم ماجرا همانی هست که همیشه بوده، اما در فضای مجازی اندکی کمرنگ شده است.. علت قضاوت های غلط آن هاییست که او را نمی شناسند و رفتار عامیانه یک هنرمند را درک نمی کنند، علت گاهی متاسفانه عده ای از هواداران هم هستند، حد هر چیزی را باید نگه داشت، اصلا مهم نیست طرف هنرمند هست یا نیست، پدرم از بچگی میگفت: “اندازه نگه دار که اندازه نکوست” ..
با توجه به طبع شعری که دارید و ترانه هم مینویسید شده که ترانه ای به محسن پیشنهاد بدید و یا خودش از شما بخواهد برایش بنویسید؟

نه من هیچ وقت این جسارت را نکرده ام، و البته که محسن خیلی به من انگیزه می دهد، به نوشتن هایم که اعتماد دارد، او همیشه سعی کرده مرا به سمت موزیک و حتی خواندن هم هول بدهد، برای همین است که می گویم این رابطه هیچ وقت یک طرفه نبوده است..

در مورد مصاحبه های پرطرفدار صوتی که با محسن داشتید هم کمی برایمان توضیح دهید! اینکه باز تکرار میشود یا نه ؟

یک روزی شاید باز این اتفاق تکرار شود، من آن حال و هوا را دوست دارم.. زمانی که در غالب مصاحبه کننده و مصاحبه شونده قرار میگرفتیم خیلی جالب بود، قیافه هایمان دیدن داشت، من در برخی سوالات جانب هواداران را می گرفتم و او دیدنی تر میشد (خنده)
چرا او مرا نمیزند (خنده)

خود شما کدام یکی از کار های محسن را بیشتر دوست دارید؟
از بین قطعاتی که منتشر شده اند حساب “وقتی رفتی” برای من همیشه با بقیه قطعات محسن فرق دارد ..
محسن یک قطعه داشت به اسم “بعد از رفتنت” که در عین ناباوری آنرا به علی لهراسبی عزیز واگذار کرد..
حال خود محسن زمان اجرایی این قطعه بد میشد، چه برسد به شنونده… یعنی آن همه سوز و غم شاید انصاف نبود (خنده) .. من ماکت این آهنگ با صدای محسن را یک روز برای همیشه از روی سیستم ام پاک کردم، تا این حد اذیتم میکرد، آن روزها کم تحمل ترین آرش ممکن بودم…

یک اتفاقی که با محسن یگانه تجربه کرده اید و دوست داشتید هواداران ایشان هم تجربه کنند را بگویید؟

خیلی اتفاقات بوده!!.. اگر بخواهم فقط به یکی اشاره کنم، باید از اتفاقی بگویم که برای خود من هم فقط یک بار افتاد و محسن این کار را نخواهد کرد..
یک بار از او خواستم که در این سن تلاوت قرآنش را بشنوم، او در نوجوانی قاری قران بوده و مقام های زیادی دارد.. صوت سوزناک و تسلط بر تحریرها و حالات خاص تلاوتش شگفت انگیز است.. شگفت انگیز شاید بهترین انتخاب برای بیان حال و هوای تلاوتش باشد..
همین الان که برایتان توضیح میدهم مو بر بدنم راست میشود.

خاطره جالبی از مراحل تولید قطعه یا قطعاتی از محسن یگانه دارید؟

*خاطره که تا دلتان بخواهد… از اکثر قطعات..
مثلا یادم هست که محسن قطعه سکوت را با دندان درد شدیدی خواند، آن زمان فکر نمیکردیم سکوت چه اتفاق عجیبی را رقم خواهد زد.
..
بهت قول میدم را زمانی وکال گرفتیم که استدیو در حال تعمیر بود، اتاق محسن که ویوی بالکن مورد علاقه اش را داشت شد محل وکال گرفتنمان، آن زمان خیلی قطعات را کنار گذاشت و گفت میخواهم این را تکمیل و پخش کنم، پیش بینی می کرد که میگیرد، و بد گرفت..
..
یا مثلا قطعه “نا امیدم میکنی”
آن زمان برای پخش آلبوم نگاه قبل از سال نو خیلی تلاش کردیم، یادم هست که به علت فشار کاری محسن و حتی خود من مدام مریض می شدیم، حال محسن سنگین شده بود و میخواست آلبوم را به تعویق نیندازد که بارها خودم او را تا بیمارستان میبردم.. نتیجه تمام تلاش هایش آخر این شد که آلبوم به عید نرسید، من یک جا گوشه استدیو نشستم و کاملا آیینه ی دق بودم! محسن یک جنس مهربانی خاص دارد، اصلا شبیه هیچکس نیست، هیچ احساسی در کلامش حس نمیکنی اما مهربانی را بهت تمام میکند، یادم هست گفت مشکلی نیست که، یک قطعه قبل از عید پخش میکنیم، موضوع قطعه چی باشد؟ من به زور حرف از دهانم خارج میشد، انقدر که کسل بودم، کمی حرف زدیم و گفت خب تو غذا بخور من الان بر میگردم، کمتر از یک ربع رفت داخل اتاق، و بعد صدا زد: “حسینی…حسینی بیااا” .. تم اصلی تنظیم قطعه “نا امیدم می کنی” را ساخته بود و حتی روی آن می خواند !! کمتر از یک ربع … آن شب را تا صبح با این قطعه گذراندیم تا کامل شد..

با توجه به اینکه این اولین مصاحبه ی رسمی شما به عنوان مدیر رسانه ای محسن یگانه است و قبلا حاضر به مصاحبه نبودید میتوانم بپرسم چرا پاسختان به سایت ما مثبت بود؟

طبیعتا در این سالها پیشنهاد مصاحبه کم نبوده، به خصوص سه سال گذشته، بیشتر تایمهایی که محسن سکوت می کند.. وارد دنیای مصاحبه نمی شدم چون دوست نداشتم کلامی از من جا به جا نوشته شود یا با حرفهایم بازی شود و تیتری از آن بیرون بیاید که محسن و هوادارانش را به دردسر بیندازد.. صادقانه بگویم از وبسایت شما و کارکنانش هیچ شناختی نداشتم، شاید اصلا یک پوینت مثبت بود، طرف من برای مصاحبه خود شما بودید به عنوان خبرنگار مستقلی که اهل ایجاد حاشیه به واسطه مصاحبه نبوده است، حداقل من ندیده ام.. همان ابتدا از شما سفت و سخت خواهش کردم صحبتهای من همانطوری که هست منتشر شود و شما این اطمینان را به من دادید و حس کردم اوضاع بد نیست، برای همین این اتفاق با شما افتاد…

از جو طرفداری که امروز بین هواداران محسن یگانه وجود دارد راضی هستید؟

جو طرفداری آنجایی بد می شود که به جای همراهی و استقبال از حضوره یکدیگر بحث طرفدارهای جدید و قدیم را مطرح می کنند، جدیدترها تلاش قدیمی ها را درک نمی کنند و قدیمی ها هیجانات جدیدترها را .. قدیمی ها خودشان زمانی جدید و هیجان زده بوده اند و جدیدترها هم روزی میرسد که سن خود را بالا می بینند، دانشجو می شوند، با جنس مخالف وارد رابطه می شوند، زندگیشان تغییر میکند و همان نگاهی را به جدیدهای آینده دارند که الان قدیمی ها به آنها دارند…
یک روند کاملا تکراری بوده برای ما ..
جو طرفداری آنجایی بد می شود که تلاش برای همدلی و کمک به موفقیت های بیشترِ محسن یگانه جایش را به تلاش برای ساختن شخصیت ها و جایگاه های کاذب و در نتیجه “دیده شدن” می دهد!! اتفاقی که محسن را به شدت آزار میدهد..
این تلاش برای دیده شدن سم کانون های هواداریست، این که به طرفدار بودنت قانع نباشی و سعی کنی از دیگران ارتفاع بگیری.. بد است.. از دور قشنگ نیست.
حاشیه ساز است و محسن را از کانون هوادارها دور میکند..
اگر قدیمی ها حضورشان میان هواداران جدید را کسر شان ندانند و جدیدی ها حضور قدیمی ها را غنیمت بدانند و همه همدل شوند، آن روز جو هواداری ایده آل خواهد بود.

و حرف آخر؟

میخواهم از محمدرضا عبیری دوست صمیمی و قدیمی خودم و محسن تشکر کنم، او کاملا بی سر و صدا، بی توقع و البته بسیار مفید رفاقت کرده و کنارمان بوده است، ما مثل خانواده ایم..
از امیر آقازاده ی عزیزم که این روزها سرباز است و از پادگان یک ضرب می آمد تا عکاسی این مصاحبه را انجام دهیم، او را ویژه دوست دارم..
از علی جدیدی طراح وبسایتمان که ضلع چهارم مربع کاری ما بوده است، محسن یگانه، محمدرضا، علی و من..
از سیروان مهدوی عزیزم هم حسابی ممنونم، او یک طراح خوش ذوق است که بدون ذره ای توقع این مدت به ما کمک کرده، وقتی یک طرح را شروع میکنیم او را خیلی اذیت میکنم، خیلی زیاد (خنده) اما تحمل میکند، اسم او را در آینده بیشتر از اینها خواهید شنید.
همین،
موفق باشید…

تنظیم:حانیه امین آبادی